Kiribati Saati Nedir, Kiribati – Türkiye Arasında Saat Farkı Kaçtır?

Kiribati, Pasifik Okyanusunun ortasında yer alır. Resmi adı: Kiribati Cumhuriyeti’dir. Kiribati, bir çok takım adadan oluşur.

Kiribati, sayısı 33’ü bulan mercan adalarından oluşmaktadır. Kiribati, 8.000 km2 alana sahiptir. Ülkenin yönetim şekli Parlamenter Cumhuriyettir. 1999 yılından beri Birleşmiş Milletler üyesi olan Kiribati, toplamda 3 bölgeden oluşmaktadır.

Her yeni yıla girerken Dünya’nın birçok yerinde esprilere konu olan ya da bilgi sorusu olarak akıllara gelen: Kiribati saati, Kiribati’de yeni yıla girmek, Kiribati’de yaşayanlar bizden ileride vs. tarzı söylemlerin nedeni Kiribati saatinin tüm dünyanın ilerisinde olmasıdır. Yani Kiribati yeni bir güne başladığında, Türkiye’nin aynı güne başlaması 9 saat sonra gerçekleşmektedir.

Kiribati Saati Nedir?

Kiribati, dünyanın en erken saat diliminin bulunduğu ülkedir. Kiribati, bu özelliği ile güne en erken başlayan ülke olarak bilinir.

Kiribati Saat bilgileri:

Ülke: Kiribati

Bölge: Gilbert Islands

Başkent: Tarawa

Ülke Kodu: KI

GMT ile arasındaki fark: GMT +12

Kiribati, Dünya’da her yeni gün ilk başlayan ülke olarak kabul edilir. Bu nedenle her yılbaşında yeni yıla ilk giren ülke Kiribati olarak bilinir.

Kiribati'nin Başkenti Tarawa
Kiribati’nin Başkenti Tarawa

Ekonomisi kötü olan Dünya’nın en fakir ülkelerinden birisi olan Kiribati, her yılbaşında akıllara gelse de sonrasında kaderine terk edilen bir ülkedir.

Kiribati – Türkiye Saat Farkı Kaçtır?

Kiribati’nin GMT ile saat farkı +12 saattir. GMT (Greenwich Mean Time), Greenwich Ortalama Zamanı demektir. Başlangıç meridyeni olarak kabul edilen Greenwich’in ortalama zamanı ile Kiribati saati arasında +12 saatlik bir fark vardır.

Türkiye’nin GMT ile saat farkı +3 saattir. Bu durumda Kiribati’nin saat farkı ile Türkiye’nin saat farkı arasındaki fark yani +9 saat, Kiribati – Türkiye arasındaki saat farkını gösterir.

Şuanda Türkiye’de saat 23.57, Kiribati’de şuanda saat 08.57’dir. Görüldüğü üzere Türkiye ile Kiribati arasında 9 saatlik bir saat farkı vardır.

Türkiye’de tarih henüz 15/12/2018’i gösteriyor ancak Kiribati, yaklaşık 9 saattir 16/12/2018 gününü yaşıyor.

Kiribati’nin Konumu Neresidir?

Kiribati’nin başkenti Tarawa’nın Google Haritalar konum bilgisi aşağıdadır.

Kiribati saati hakkında bilgi sahibi olmanız için hazırladığımız yazımız hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki form aracılığıyla bizimle paylaşınız.

Kiribati’de yeni yıla girenler gelecekte yaşadıklarını iddia edebilirler onlara kulak asmayınız 🙂

34. Padişah Siyaset Dahisi Sultan İkinci Abdulhamid Hakkında Ne Biliyoruz?

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı, İslam’ın 113. halifesi olan ve siyasi dehası ile çöküş döneminde mutlak hakimiyet sağlayan II. Abdulhamid’i ne kadar tanıyoruz?

Sultan II. Abdulhamid hakkında bilinmesi gerekenleri soru-cevap olarak inceleyelim:

1- Sultan İkinci Abdulhamid Kimdir?

22 Eylül 1942 yılında Topkapı Sarayında doğmuş, 10 Şubat 1918 yılında Beylerbeyi Sarayında vefat etmiştir. Babası Sultan Abdulmecit Han, annesi Tirimüjgan Sultan’dır.

Sultan İkinci Abdulhamid Han
Sultan İkinci Abdulhamid Han

2- Sultan İkinci Abdulhamid Kaç Yıl Padişahlık Yaptı?

Sultan İkinci Abdulhamid, Osmanlı Devletinin çöküş döneminde 33 yıl padişahlık yapmıştır.

3- Sultan İkinci Abdulhamid’in kaç eşi vardı?

İkinci Abdulhamid’in eşleri konusunda bir tereddüt vardır. Kızı Ayşe Sultan’ın bildirdiğine göre Abdulhamid’in 13 eşi olmuştur, ancak diğer kaynaklara göre toplam 16 eşi olduğu bildirilmektedir.

4- Sultan İkinci Abdulhamid’in kaç çocuğu vardı?

Osmanlı’nın 34. padişahı Abdulhamid’in 17 çocuğu vardı. Bu çocukların 8’i erkek, 9’u ise kız çocuğudur.

5- Sultan İkinci Abdulhamid’in Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki fikirleri nelerdir?

İkinci Abdulhamid, hatıra defterinde Mustafa Kemal Atatürk hakkında şöyle bahsetmektedir:

“(Çanakkale Savaşı sırasında) İşte bu sırada rabbime şükürler olsun ki, ummaya bile cesaret edemediğim zafer haberi ulaştı. Düşman tasını tarağını toplamış askerlerinin yarısını denize, yarısını gemilerine dökerek Çanakkale önünden çekilip gitmişti. Bu büyük zaferi, Mustafa Kemal Bey adında bir miralay (albay) kazanmış. Allah, devletime hizmeti geçenlerden razı olsun.

Uzun bir müddet sonra oğlum Abit Efendi, benimle konuşurken bu Mustafa Kemal Bey”le tanıştığını söyledi. Sonradan Paşa olmuş…Hem de burada Beylerbeyi sarayında tanışmışlar! Teaccup ettim(Şaştım). Burada ne arıyormuş dedim. Yüzbaşı Salih Bey (Bozok) arkadaşı cevabını verdi. Ara sıra arkadaşını görmeye geliyormuş. Abit Efendi ile bu münasebetle dost olmuşlar. Hatta Mustafa Kemal Paşa, kendisine iki ceylan yavrusu hediye etmiş.

Bundan memnun oldum. Devletimin yüzünü ağartmış bir Paşa”nın Abit Efendi”ye yakınlık göstermesi bir şahsiyeti olduğunu anlatıyordu. Oğluma münasip bir mukabelede bulunmasını hatırlattım. Biraz vakti halim olsa “Bir altın saat” diyecektim ama hem dedikodusundan çekindiğim hem oldukça müzayeka (geçim sıkıntısı) olduğum için bir şey söylemedim.

-Bir daha arkadaşına gelecek olursa haber ver, bende göreyim demekle iktifa ettim.”

Abdülhamit devamında Mustafa Kemal’i bir defa uzaktan gördüğünü ve sıradan askerlere benzemediğini, kendisine başarı için dua ettiğini belirtmektedir.

6- Sultan İkinci Abdulhamid Nasıl Öldü?

Sultan II. Abdulhamid Han, 5 Şubat 1918 tarihinde soğuk algınlığı ile hasta olmuş bu hastalık üç gün sonra şiddetli bir mide ağrısı ve nefes darlığı ile tesirini artırmıştır. 10 Şubat tarihinde çok rahatsızlanan sultana kan toplanması sonucu ödemleşme ile kalp ve böbrek yetmezliği tanısı konulmuştur. Sultana müdahale eden doktorlar 9 kez vücudundan kan almış, ancak doktorların tüm müdahalelerine rağmen Sultan II. Abdulhamid, 10 Şubat tarihinde saat 15.00 sularında Beylerbeyi sarayında vefat etmiştir.

9 Soruda Papaz Andrew Brunson Meselesine Bakış

09/12/2016 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulan sonrasında ev hapsine çıkarılan ve sonuç olarak 12/10/2018 tarihinde tahliye edilerek serbest bırakılan Papaz Brunson, meselesine 10 soruda cevap arayacağız.

1- Papaz Andrew Brunson Kimdir?

Tam adı Andrew Craig Brunson’dur. 1968 yılında North Carolina’da doğumlu Brunson, ABD vatandaşıdır. Norine Brunson ile evlidir. Bu evlilikten Jacqueline Furnari adında bir kız çocuğu vardır.

Papaz Andrew Brunson
Papaz Andrew Brunson

2- Papaz Andrew Brunson Neden Tutuklandı?

09/12/2016 tarihinde bir tanığın ifadesine istinaden FETÖ üyeliğinden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak sadece FETÖ değil PKK terör örgütü üyeliğinden de yargılandı.

3- Papaz Andrew Brunson Hakkındaki Suçlamalar Neler?

Rahip Brunson, Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ve devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek suçlarından yargılandı.

4- Papaz Andrew Brunson’un Eğitimi Nedir?

Andrew Brunson, Trinity Evangelical Divinity School (1991), Erskine Theological Seminary ve Aberdeen Üniversitesi mezunudur.

5- Papaz Andrew Brunson Neden Türkiye’de yaşıyor?

Andrew Brunson, yaklaşık 20 yıldan beri Türkiye’de yaşamaktadır ve İzmir Diriliş Kilisesinde rahip olarak görev yapmaktadır.

6- Papaz Andrew Brunson Davası Nedir?

Brunson, FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmak suçlamaları ile yargılandı. Papaz tutuklandıktan sonra ABD, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar uygulayarak Brunson’un tahliye edilmesini istedi. Yaptırımlar nedeniyle Türkiye’de ekonomik bir kriz yaşandı ve sonuç olarak Papaz Brunson 12/10/2018 tarihinde tahliye edilerek, cezaevinden salıverildi. Aynı tarihte uçak ile Türkiye’den ayrılarak ABD’ye gitti.

7- Papaz Andrew Brunson Ceza Aldı mı?

Andrew Brunson, yargılama sonucunda suçlu bulunarak hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Brunson’un hapishanede ve ev hapsinde kaldığı süreler dikkate alınarak tahliye edilmesine karar verildi, ayrıca yurt dışına çıkma yasağı da kaldırıldı.

8- Papaz Andrew Brunson Hakkındaki Kararı Siyasiler Nasıl Yorumladı?

Recep Tayyip ERDOĞAN: “Bugün Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı, Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

Kemal KILIÇDAROĞLU: “Önce kararı görmemiz lazım. Hangi gerekçelerle bu kararın verildiğine bakmak gerekiyor. Darısı, harp okulları öğrencilerinin, er ve erbaşların başına. Onlar da inşallah kısa süre içinde tahliye olurlar” dedi.

Devlet BAHÇELİ: “ABD’nin Türkiye’ye bakışında temel siyasi ve diplomatik silaha dönüşen Papaz Brunson davasının neticeleri itibarıyla ne getirip ne götüreceğini yakın zamanda görmek ve idrak etmek mümkün olacaktır” dedi.

Meral AKŞENER: “Rahip Uçtu. Uçtu papaz, uçtu. Bu rahip meselesiyle ilgili bir yorum yapmıştım. Emniyet, istihbarat bu kişi casustur demişse ben buna inanmak zorundayım. Casus takası vardır devletlerde. Bir papazı istedi Erdoğan. Biz bu papazı veririz o papazı bize verdikleri taktirde dedi. İki MİT’çi çocuk YPG’nin elinde. ‘Bari bu papaz gidecekse o iki genci alın’ dedim. Papaz casustu birden bire ‘ben bilmiyordum, yanlış oldu, pardon’ denildi 3 yıla düşürüldü. Casus değilse neden 2 buçuk yıldır hapiste? Casussa neden 30 yıl yatmıyor? Ben bekliyorum ki dolar 3.5 olsun hadi 4’e de razıyız” dedi.

9- Papaz Andrew Brunson Kararı hakkında Twitter’da kim ne dedi?

 • Dahi: ‘Papaz Brunson’u serbest bıraktık dolar düşmezse şaak diye bir papaz daha bırakacaksın, baktın düşmedi bir papaz daha, şaşıracaklar tabi diyecekler bunların elinde daha çok papaz var panikleyecekler, arkasından şaak diye bir papaz daha’ bak düşüyor mu düşmüyor mu o zaman dolar?
 • Dr. Ceyhun İrgil: ABD Brunson meselesinde AKP’nin evrimi 🙂
  İlk günler; HAİN Papaz Brunson
  Sonra; Hain, Fetözü, PKK’lı papaz Brunson
  Geçen hafta ; Papaz Brunson davası
  Bugün; Brunson davası Gidişat…
  Hazreti Brunson
 • Sinan Oğan: Madem bu Papaz Brunson serbest kalacaktı, gizli tanıklar ifadelerini değiştirecekti, yargı talimatla iş yapacaktı vs. Doların bu kadar çıkmasına, yüzlerce şirketin batmasına, bu kadar fiyat artışına ve milletin ekonomik yük altında ezilmesine neden vesile olundu Öngöremediniz mi?
 • Fuat Özhan:

 • Politikaloji:

 • GÖKTÜRK GRUP: Papaz Brunson ABD casusu değilmiydi? Papaz Brunson FETÖ’cü değilmiydi? Papaz Brunson PKK’lı değilmiydi? Papaz Brunson Darbeci değilmiydi?

  A Haber Rahip Brunson Serbest
  A Haber Rahip Brunson Serbest