Kategoriler
Genel Kültür Kategori Dışı

Evin Marka 5 Lt Yağın 4.6 Kg Olması Doğru mu?

Şok Market’ten satın aldığım Evin marka sıvı yağın üzerinde 5 lt yazması ancak tartıda 4.6 kg miktarında olması doğru mu? Dolandırılıyor muyuz?

Yakın zamanda araştırmasını yaptığım bir konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Şok Market’ten üzerinde 5 lt yazan Evin marka sıvı yağ aldım. Yağın 07/04/2021 tarihli fiyatı 62.50 TL idi.

Şok Market
Şok Market

Yağ elimde eve doğru ilerlerken semt pazarının içinden geçiyordum ki esnaftan birisi yağı kaç paraya aldığımı sordu. Fiyatı söyledikten sonra ise miktarını sordu, miktarı da söyledikten sonra emin misin diye bir soru yöneltti. Öncelikle şaşırdım, elbette emin değilim üzerinde yazan bu diye cevap verdim. Getir tartalım dediler bende kabul ettim. Tartıda miktarı 4.6 kg olarak çıktı. Esnaf ve ben aynı soruda hem fikir olmuştuk Evin ve Şok markaları tarafından dolandırılıyor muyuz?

Dolandırılmıyoruz!

Konu hakkında yaptığım araştırmalar neticesinde bu konuda kimsenin bizi dolandırmadığı, yağın litre miktarı ile kg miktarının birbirine eşit olmadığı, 1 lt yağın 0,92 kg’a eşit olduğu, dolayısıyla 5 lt’lik bir pet şişe yağın 4.6 kg olması gerektiği sonucuna ulaştım.

Evin Sıvı Yağ
Evin Sıvı Yağ

1 litre Sıvı Yağ = 0,92 kilogram

5 litre Sıvı Yağ = 4,60 kilogram

Ayrıca şöyle bir durum da var, ben sadece Evin marka sıvı yağ özelinde bunu tespit ettim ancak bu durum diğer marka yağlar içinde geçerlidir. Nihayetinde sıvı yağın litre miktarı ile kilogram miktarı birbirine eşit değil.

Sıvı yağ için litre, kilogram çevirme için aşağıda adresi yazılı siteyi kullanabilirsiniz.

Mainfacts

Kategoriler
Genel Kültür

Osmanlı Devletinde Vergi Vermekle Yükümlü Sosyal Yapı

Osmanlı devletinde çok çeşitli vergiler vardı ve bu vergiler halktan toplanırdı. Halkı oluşturan sosyal yapılara göre verilecek vergilerde değişkenlik gösteriyordu. Burada akıllara gelen bir soru var;

Osmanlı devletinde vergi vermekle yükümlü olan köylü, kasabalı, konargöçer ve şehirlilerden oluşan sosyal yapı nedir?

Soruyu incelediğimizde Osmanlı Devleti zamanında yaşamış halk tarafından oluşturulmuş ve belirli bir vergiyi ödemekle yükümlü olan kişileri içerisinde barındıran bir sosyal grubun isminin sorulduğu anlaşılmaktadır.

Soruya verilecek doğru cevap: reaya’dır.

Reâyâ kavramı

Devlet, toplumun siyasî ve hukukî bakımdan örgütlenmiş şeklidir. Devlet ile toplum arasıdaki hukukî ve siyasî bağa “tâbiiyyet (vatandaşlık)” denilir.

Tâbiiyet kendisine bağlanan tekmil sonuçları ile birlikte bir devlete aidiyeti ifade eder. Osmanlı tâbiiyetini oluşturan ve araştırmamızın konusu olan “Reâyâ” kelimesi, sözlük manası itibariyle, “râiyye(t)” sözcüğünün çoğuludur. Kamus-i Türkî’de “bir hükümdarın hükm ve idaresine tabi olup tekâlif-i emîriyye veren”, Osmanlıca sözlükte “bütün halk” , Arapça Kamus’da “korumak, gözetmek, deruhte etmek, riayet etmek”, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimler Sözlüğü’nde “hükümete itaat eden, vergi veren halk ve raiyyetin cem’i, alelıtlak tebaa” manalarına gelmektedir.

Her ne kadar Arapça’da ve Osmanlıca’da sürü manasına gelse de “er-râiyye” kelimesi çoban anlamının yanında aynı zamanda devlet reisi, hâkim kelimeleri ile eş anlamlıdır. Öte yandan kelime ıstılahı mana itibariyle “kulluk denilen bir takım hizmetleri yerine getirmek mecburiyetinde olan çiftçi tebaa, vergi veren” anlamlarına da gelmektedir. Veya Osmanlı hukuk dilinde çiftçi halka, devletin kiracısı manasında “raiyyet” denilmektedir.

Kategoriler
Genel Kültür

Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir?

Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir? sorusu 26/12/2020 tarihinde atv ekranlarında yayınlanan kim milyoner olmak ister yarışmasında soruldu.

Yarışma sunucusu Kenan İmirzalıoğlu’nun yarışmacıya yönelttiği sorunun doğru cevabı aşağıdadır.

Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir? sorusunun doğru cevabı:

  • Mersin – Balıkesir

Milyoner yarışmasının 5.000 TL’lik ve sonrasındaki tüm sorularını sitemizde bulabilirsiniz. Soru hakkındaki yorumunuzu aşağıda form ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Kim milyoner olmak ister adlı yarışma Cumartesi ve Pazartesi günleri Atv ekranlarında yayınlanmaktadır.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki bağlantıdan başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Formu

ARAMA SONUÇLARI:


Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il …

www.haberlerim.com.tr › gundem › akdeniz-ilcesinden…

GÜNDEM. 26 Aralık 2020 Cumartesi 21:41:47. Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir? Akdeniz ilçesinden …

Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesinde giden biri hangi iki il …

www.takvim.com.tr › Güncel

2 dakika önce — sorusu hakkındaki araştırmalar arama motorları üzerinde yoğunluk kazandı. Kim Milyoner Olmak İster seyircileri Kenan İmirzalıoğlu tarafından …

Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il …

www.ilan365.net › gundem › akdeniz-ilcesinden-marm…

Gündem. 26 Aralık 2020 Cumartesi 21:41:40. Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir? Akdeniz ilçesinden Marmara …

Akdeniz ilçesintden marmara ilçesine giden biri hangi iki il …

medyanotu.com › akdeniz-ilcesintden-marmara-ilcesine…

Akdeniz ilçesintden marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir. Yazar. Serhat Ramay. -. 26 Aralık 2020. Facebook · Twitter · WhatsApp.

Milyoner 125,000TL’lik soru Akdeniz ilçesinden Marmara …

www.fullafk.com › TV

58 saniye önce — Akdeniz ilçesinden Marmara ilçesine giden birihangi iki il arasında seyahat etmiştir?sorusu cevabı nedir? Kenan İmirzalıoğlu’nun heyecan …

Marmara Bölgesi – Vikipedi

tr.wikipedia.org › wiki › Marmara_Bölgesi

Marmara Bölgesi’nin toplam nüfusu TÜİK 2009 yılı nüfus sayımına göre 23 … Çatalca ilçesindeki ocaklardan çıkarılan grafit işlenmesi için İstanbul’a … Türkiye’de Karadeniz iklimi , karasal iklim ve Akdeniz iklimi arasında bir geçiş evresidir.

Eksik: biri ‎| Şunları içermelidir: biri

Çinde hangi amaçla çok miktarda sahte evlilik yapılmaktadır?

www.haberant.com › gundem › cinde-hangi-amacla-co…

57 saniye önce — Akdeniz ilçesinden marmara ilçesine giden biri hangi iki il arasında seyahat etmiştir? SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Doğal ve Lezzetli! Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri …

adenyahotels.com.tr › detay › 381-dogal-ve-lezzetli!-ak…

Ülkemizin 7 coğrafi bölgesinden biri olan Akdeniz Bölgesi, adını sınırı olan denizden alır. … Oldukça geniş bir alana yayılan Akdeniz Bölgesi, batıda Muğla’nın ilçesi … en verimli topraklarında başlıca hangi sebze ve meyvelerin yetiştiğini görelim. … Akdeniz ikliminin gözlemlendiği Ege ve Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilen …

Tüm Otobüs Firmaları – obilet.com

www.obilet.com › otobus-firmalari

Otobüs ile yolcu taşımacılığı alanında en büyük firmalardan biri olan Ulusoy Turizm, … 2015 yılında, İzmir ve çevre ilçelerde hizmete başlayan ATS Turizm, daha oldukça … Antalya merkezli olan Güney Akdeniz Seyahat, 1974 yılında Akdeniz Seyahat … birçok ilçesinden Türkiye’nin dört bir yanına, özellikle Ege ve Marmara …

Türkiye’nin en huzurlu şehirleri – Hürriyet

www.hurriyet.com.tr › Seyahat

24 Şub 2017 — Toplamda 13 ilçesi bulunan Muğla Türkiye’nin güneybatı ucunda yer alıyor. … Marmara Bölgesi’nde yer alan Çanakkale ilinin adı yıllarca yaşamış olduğu savaşlarla anılır. … Turizmin önemli merkezlerinden biri olan Sakarya, yaylaları, vadi ve … Git gide nüfusu artan şehir şu zamanlarda oldukça kıymetli.
Kategoriler
Genel Kültür

Çin’de hangi amaçla çok miktarda sahte evlilik yapılmaktadır?

Çin’de hangi amaçla çok miktarda sahte evlilik yapılmaktadır? sorusu 26/12/2020 tarihinde atv ekranlarında yayınlanan kim milyoner olmak ister yarışmasında soruldu.

Yarışma sunucusu Kenan İmirzalıoğlu’nun yarışmacıya yönelttiği sorunun doğru cevabı aşağıdadır.

Çin’de hangi amaçla çok miktarda sahte evlilik yapılmaktadır? sorusunun doğru cevabı:

  • Araba Plakası Kullanım Hakkı İçin

Milyoner yarışmasının 5.000 TL’lik ve sonrasındaki tüm sorularını sitemizde bulabilirsiniz. Soru hakkındaki yorumunuzu aşağıda form ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Kim milyoner olmak ister adlı yarışma Cumartesi ve Pazartesi günleri Atv ekranlarında yayınlanmaktadır.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki bağlantıdan başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Formu