Kategoriler
Genel Kültür Kategori Dışı

Evin Marka 5 Lt Yağın 4.6 Kg Olması Doğru mu?

Şok Market’ten satın aldığım Evin marka sıvı yağın üzerinde 5 lt yazması ancak tartıda 4.6 kg miktarında olması doğru mu? Dolandırılıyor muyuz?

Yakın zamanda araştırmasını yaptığım bir konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Şok Market’ten üzerinde 5 lt yazan Evin marka sıvı yağ aldım. Yağın 07/04/2021 tarihli fiyatı 62.50 TL idi.

Şok Market
Şok Market

Yağ elimde eve doğru ilerlerken semt pazarının içinden geçiyordum ki esnaftan birisi yağı kaç paraya aldığımı sordu. Fiyatı söyledikten sonra ise miktarını sordu, miktarı da söyledikten sonra emin misin diye bir soru yöneltti. Öncelikle şaşırdım, elbette emin değilim üzerinde yazan bu diye cevap verdim. Getir tartalım dediler bende kabul ettim. Tartıda miktarı 4.6 kg olarak çıktı. Esnaf ve ben aynı soruda hem fikir olmuştuk Evin ve Şok markaları tarafından dolandırılıyor muyuz?

Dolandırılmıyoruz!

Konu hakkında yaptığım araştırmalar neticesinde bu konuda kimsenin bizi dolandırmadığı, yağın litre miktarı ile kg miktarının birbirine eşit olmadığı, 1 lt yağın 0,92 kg’a eşit olduğu, dolayısıyla 5 lt’lik bir pet şişe yağın 4.6 kg olması gerektiği sonucuna ulaştım.

Evin Sıvı Yağ
Evin Sıvı Yağ

1 litre Sıvı Yağ = 0,92 kilogram

5 litre Sıvı Yağ = 4,60 kilogram

Ayrıca şöyle bir durum da var, ben sadece Evin marka sıvı yağ özelinde bunu tespit ettim ancak bu durum diğer marka yağlar içinde geçerlidir. Nihayetinde sıvı yağın litre miktarı ile kilogram miktarı birbirine eşit değil.

Sıvı yağ için litre, kilogram çevirme için aşağıda adresi yazılı siteyi kullanabilirsiniz.

Mainfacts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir